aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum dummy facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning

3 metody na posílení pánevního dna

Autor: BodyBody
26. 4. 2016

Ochablé svalstvo pánevního dna je problém, který znají ženy po porodu. S přibývajícím věkem postihuje většinu žen, ale také mužů. Přitom cviky na posílení pánevního dna mohou řadě problémů předejít nebo je oddálit.

Většina lidí si začne uvědomovat existenci pánevního dna až ve chvíli, kdy se u nich projeví první příznaky a bolesti spojené s jeho ochabnutím.

Příznaky ochablého pánevního dna

Pokud není svalstvo pánevního dna žen v dobré kondici, může docházet například k nekontrolovatelnému úniku moči, tedy k inkontinenci. Více k tématu: Inkontinence prvního stupně: všechny možnosti léčby 

K oslabenému pánevnímu dnu ale patří také bolestivý pohlavní styk, nedostatečné sexuální uspokojení i riziko předčasného porodu nebo potratu v těhotenství.

U mužů má snížená funkčnost pánevního dna často za následek potíže s prostatou, erekcí a předčasnou ejakulací.

Pánevní dno by se mělo pravidelně posilovat i kvůli tomu, že s přibývajícím věkem jeho svalstvo přirozeně ochabuje a může mít za následek bolesti zad.

Cviky na posílení pánevního dna

Pokles pánevního dna lze řešit v krajním případě operativně, ale nejlepší řešení vždy představuje včasná prevence. Existují různá opatření, kterými je možné příznaky a potíže zmírnit, popřípadě jejich vzniku úplně předejít.

Důležité je například vyvarovat se nošení těžkých břemen. Pokud není zbytí, je dobré dát si pozor na svaly, které při uvedených činnostech zapojujeme. Hlavní nápor břemena má spočívat na svalech horních končetin, nikoliv břišních nebo zádových. Roli při poklesu pánevního dna může hrát i kouření, jelikož kuřácký kašel zvyšuje nitrobřišní tlak, a tak se pokles dělohy vyskytuje častěji u kuřaček.

Pánevní dno by se mělo cvičit každý den po celý život. Metod existuje více a vždy záleží na tom, jaká dotyčnému člověku nejlépe vyhovuje. K řešením patří praktikování tzv. Kegelových cviků, posilování s vaginálními kuličkami a také moderní metoda cvičení pomocí elektrické stimulace svalů.

Galerie: Cviky na posílení pánevního dna

1. Kegelovy cviky

Dají se provádět téměř kdekoliv a stačí jim věnovat pár minut denně. Zprvu, pro správnou identifikaci svalů, je dobré začínat na toaletě a pokoušet se několikrát po sobě plynule zadržovat a upouštět moč. Jakmile máme jasnou představu, která skupina svalů se při této činnosti zapojuje, můžeme navázat cviky vleže: vědomé zatnutí svalů na tři vteřiny a následné uvolnění. Toto cvičení se opakuje přibližně desetkrát v řadě. Po nějaké době tréninku lze Kegelovy cviky využívat téměř kdykoliv a kdekoliv – ať už vsedě, vestoje, v autě nebo v kanceláři. Metoda je vhodná pro obě pohlaví a ženám kromě jiného pomáhá zlepšovat sexuální prožitek, mužům zase zlepší erekci a oddálí ejakulaci.

2. Posilování s vaginálními kuličkami

Zmíněné vybavení již dávno nepatří pouze do kategorie „erotické pomůcky“ (podívejte se na 10 nejprodávanějších „pomocníků při sexu“), ale díky svým prokazatelným zdravotním účinkům jej zakoupíte i v lékárnách, zdravotních potřebách nebo drogeriích. Pokud se stydíte, můžete si Venušiny kuličky vybrat a objednat online, nabízeny jsou pod různým označením, např. vkládací kuličky apod. (například Medilady nebo Lelo Luna).

Pomůcka sestává ze dvou spojených plastových kuliček, které si ženy zavádějí přímo do pochvy. Kuličky v sobě obsahují další dvě menší kovové kuličky, jejichž pohybem vyvolané chvění prostupuje přes vnější plastové kuličky až do vagíny. Jemné vibrace v důsledku pohybu stimulují vnitřní svaly a prokrvují je. I když jsou kuličky tvarované tak, aby z pochvy nevypadly, žena má pocit, že je v sobě musí zadržovat, a tím velmi účinně posiluje pánevní dno. Kuličky lze vybírat v různých barvách, provedeních, velikostech i hmotnostech. Čím jsou kuličky těžší, tím je cvičení namáhavější. Začátečnice by si měly vybrat lehčí modely a zavádět je pouze na pár minut denně. S postupem času lze kuličky používat v průběhu celého dne, dokonce i při sportu.

3. Cvičení pomocí elektrické stimulace svalů

U tradičního cvičení dává mozek prostřednictvím elektrických signálů podnět svalům, aby se stáhly a způsobily pohyb. Stejným způsobem kontrakci svalů aktivuje elektrická stimulace, pouze mnohem efektivněji prostřednictvím vnějších impulsů. Sval rozdíl nepozná, ale posiluje účinněji. Díky synchronnímu rozložení zátěže dokáže elektrická stimulace souběžně aktivovat v jediném cviku více svalů najednou a velice účinně pracuje i s hlubokými vnitřními svaly, pomáhá k posílení pánevního dna po porodu i k prevenci a také spolehlivě redukuje bolesti zad. Trénink pomocí elektrické stimulace svalů lze v České republice vyzkoušet např. ve specializovaných studiích BodyBody. Různé elektrostimulátory si lze zakoupit také pro domácí cvičení.

Použité zdroje: TZ BodyBody, www.bodybody.cz

Měšec.cz: Humanoidi a selfie platby. Budoucnost přišla

Humanoidi a selfie platby. Budoucnost přišla

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Fakt někdo potřebuje aplikaci na to, aby rozsvítil?

Fakt někdo potřebuje aplikaci na to, aby rozsvítil?

DigiZone.cz: Česká rádia musejí být smart, jinak...

Česká rádia musejí být smart, jinak...

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: 100% hypotéky (možná) končí. Jde to ale obejít

100% hypotéky (možná) končí. Jde to ale obejít

120na80.cz: dTest: Chemie ve vložkách?

dTest: Chemie ve vložkách?

Lupa.cz: Jak firmy ukládají vaše hesla a proč to máte vědět?

Jak firmy ukládají vaše hesla a proč to máte vědět?

Podnikatel.cz: ČOI: Brněnský taxikář? Poctivý podnikatel

ČOI: Brněnský taxikář? Poctivý podnikatel

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

DigiZone.cz: Digi TV nyní nabízí Nova Sport 2 HD

Digi TV nyní nabízí Nova Sport 2 HD

Podnikatel.cz: První čísla k EET. Přes 4 tisíce provozoven

První čísla k EET. Přes 4 tisíce provozoven

Podnikatel.cz: Jak opravit nebo stornovat tržby u EET

Jak opravit nebo stornovat tržby u EET

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává