aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum dummy facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning

Akupunktura vychází z čínské medicíny. Proto jehly nejčastěji míří do ucha

18. 5. 2016

Pochází z Číny a je stará tisíce let. V poslední době se akupunktura zabydluje i u nás, stává se doplňkem klasické i nedílnou součástí tradiční čínské medicíny a její obliba roste. Na co akupunkturu použít, kterou si vybrat a kolik to stojí?

Jak funguje akupunktura

Akupunktura pracuje s energií, která proudí v těle. Její nerovnováha se projevuje zdravotními potížemi. Akupunkturista vyhledá bod, který odpovídá konkrétnímu problému, a stimuluje jej – nejčastěji napíchnutím speciální sterilní jehlou. Tím se proudění energie přirozeně obnovuje.

Častý dotaz u akupunktury zní: jak hluboko, jak často, jak dlouho? Univerzální odpověď není možná, hloubka vpichu i délka působení je pro každého klienta individuální. To, zda akupunktura zabírá, můžete někdy poznat hned po prvním sezení, jindy je potřeba přijít čtyřikrát nebo pětkrát. Protože ale pracuje s lidským tělem jako celkem, často se jako „vedlejší účinek“ léčí i problém, o kterém jste nevěděli.

S jehlami i bez jehel

Jednou z nejčastějších metod je aurikuloterapie, tedy používání akupunkturních jehel na ušních boltcích. Uši jsou podle čínské medicíny místem, do kterého se promítá celé tělo, najdeme na něm stovku specifických bodů, které odrážejí všechny vnitřní orgány. Stimulovat tyto body je ale možné i na energetických drahách (tzv. meridiánech), které procházejí celým tělem.

Kromě dočasných akupunkturních jehel, které má klient napíchnuté v kůži jen po dobu jednoho sezení, lze akupunkturu provádět i pomocí jehel trvalých.

Vedle jehel lze využít i neinvazivní metody, které nabízejí některé moderní kliniky – například akupunkturu laserem nebo elektrostimulací.

Na co akupunkturu použít

 • Při chronické i akutní bolesti. Zmírňuje bolesti páteře a kloubů, revmatologická onemocnění či bolesti pohybového aparátu. Je možné ji využít i na urychlení regenerace při nadměrné zátěži, například po sportu. Tlumí bolest po úrazech, menstruační bolesti nebo migrénu.
 • Při dýchacích onemocněních – astmatu, senné rýmě, bronchitidě nebo problémech s dutinami.
 • Při onemocněních duše – poruchách spánku, úzkostech, únavovém syndromu, onemocněních z přepracování a depresivních stavech.
 • Při odvykání kouření
 • Při poruchách zažívání a metabolismu

Jak vybrat terapeuta

Akupunkturu může provádět lékař i člověk bez medicínského vzdělání. Názory na to, co je „lepší“, se velmi liší.

Ujasněte si, co chcete. Pokud berete akupunkturu jako doplněk ke klasické medicíně, může vám být bližší akupunkturista – lékař. Pokud se zajímáte o orientální medicínu jako celek, oceníte přístup terapeuta, který se více věnuje tradiční čínské medicíně.

Prověřte odbornost. Udělení licence na provádění akupunktury předchází nejméně čtyř až pětileté studium. Ujistěte se, že má váš zvolený terapeut dostatečně dlouhou praxi. Informace o terapeutech jsou například na webu České lékařské akupunkturistické společnosti.

Důstojné prostředí. Terapie by měla probíhat v příjemné a především čisté místnosti. Nebojte se zeptat na to, zda akupunkturista používá sterilní jehly. Pokud vám prostředí nebo terapeut „nesedí“, raději běžte jinam.

Tipy a rady

 • Před ošetřením je dobré se velmi zlehka najíst a napít. Vyhněte se těžkým jídlům, alkoholu a kofeinu.
 • Oblečte si volný, pohodlný oděv, který vás nikde neškrtí. U terapie většinou není potřeba kompletní odkládání oděvu jako například při masáži.
 • Akupunktura je bezbolestná, ale můžete cítit tlak, teplo nebo brnění. Pokud je vám vpich velmi nepříjemný nebo cítíte bolest, akupunkturista jej upraví.
 • Několik hodin po prvním ošetření můžete být výrazně unavení. Neplánujte si proto činnosti, které vyžadují zvýšené soustředění. Raději odpočívejte.
 • Někdy dochází i ke zhoršení prvotních obtíží. Tento stav ale brzy přejde.

Cena za akupunkturu

Odborná spolupráce:

Eva Hájská

Terapeutka přírodní medicíny

V roce 2013 absolvovala na pražské Škole přírodní medicíny, věnuje se akupunktuře, tradiční čínské medicíně, reflexní terapii, fytoterapii a masážím. Žije v Brně.

www.evahajska.cz

Cena za jedno sezení se pohybuje od pěti set do dvou tisíc, záleží na konkrétním akupunkturistovi, délce sezení i metodách, se kterými pracuje.

Na akupunkturu neexistuje přesný návod. Délka i frekvence jednotlivých ošetření se odvíjí od konkrétního pacienta. Počítejte raději se čtyřmi až pěti návštěvami.

Pro koho se akupunktura nehodí

Přestože akupunktura je léčebný systém, který je využíván stovky let, nefunguje na každého. „Literatura uvádí, že zhruba deset procent lidí je vůči ní rezistentní. Ze své praxe vidím, že je to číslo možná menší, ale každopádně jsou lidé, na které akupunktura vůbec nezabírá,“ říká terapeutka Eva Hájská z Brna.

A kdy akupunkturu vynechat? Třebaže je podle Evy Hájské vhodná téměř pro každého, nehodí se ale pro osoby, které jsou dlouhodobě chronicky vyčerpané. „Dobrý terapeut ale pozná, co konkrétní klient potřebuje. Někdy stačí místo akupunktury vhodná směs bylin nebo jiná alternativa,“ vysvětluje terapeutka.

Výhody akupunktury:

 • Nemá vedlejší účinky a není omezená věkem ani zdravotním stavem.
 • Dokáže nastartovat i léčení dalších potíží.

Nevýhody akupunktury:

 • Jako většina východních léčebných systémů očekává spolupráci ze strany pacienta. Možná budete měnit jídelníček nebo životní styl.
 • Na deset procent pacientů prý akupunktura vůbec nezabírá, její (ne)účinnost se ale projeví až po několika návštěvách.
Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Nová GŘ zpravodajské televize TA3

Nová GŘ zpravodajské televize TA3

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: Nemáte vzácné onemocnění?

Nemáte vzácné onemocnění?

120na80.cz: Revma: bez léčby do 10 let v invaliditě

Revma: bez léčby do 10 let v invaliditě

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

Podnikatel.cz: OSVČ by nemusely podávat přiznání

OSVČ by nemusely podávat přiznání

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Nejlepší triky pro zklidnění dětí

Nejlepší triky pro zklidnění dětí

Vitalia.cz: Test: Je to Alzheimer? 10 varovných příznaků

Test: Je to Alzheimer? 10 varovných příznaků

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Podnikatel.cz: ČOI: Brněnský taxikář? Poctivý podnikatel

ČOI: Brněnský taxikář? Poctivý podnikatel

Vitalia.cz: Britská farma má český, sloní i černý česnek

Britská farma má český, sloní i černý česnek

120na80.cz: Křečové žíly a léčba: co uhradí pojišťovna?

Křečové žíly a léčba: co uhradí pojišťovna?