aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum dummy facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning

Jak zacházet s digitálním teploměrem, aby měřil přesně

Autor: Isifa.cz
28. 9. 2015

Zdá se to jednoduché, ale faktem je, že řada lidí neumí digitální teploměry správně používat. Věděli jste třeba, že je rozdíl, když měříte vodu ve vaně nebo dítě?

Čerstvě narozené miminko se dá jen špatně přemluvit, aby si ponechalo zasunutý teploměr v podpaží nebo v zadečku. Tak jsme si doma pořídili nejnovější módní výkřik – čelní digitální teploměr. Překvapení, že každý měří jinak, a to s rozdílem skoro čtyř stupňů, bylo velké.

Zatímco ten čelní totiž pořád ukazoval, že všechno je v pořádku, starý klasický (tedy rtuťový) v zadečku miminka říkal i to, co můj instinkt – že dítě má zvýšenou teplotu. Dospěli jsme tak daleko, že když jsme chtěli měřit teplotu vody na koupání dítěte, raději jsme použili klasický rtuťový teploměr – ten starý, který už se však nedá v obchodech sehnat, protože jej Evropská unie zakázala.

Bohužel to tak je, a prokázaly to i naše zkoušky, že řada digitálních teploměrů neměří přesně,“ říká Josef Vojtíšek z Českého metrologického institutu, který se teploměry zabývá.

Někdy je to dáno tím, že jde o výrobky nevalné kvality vyráběné masově na spotřebu s omezenou životností maximálně dvou let, každý asi tušíme, která země chrlí takové věci. Pak je lepší je vyhodit. Často si za to ale mohou lidé sami, protože teploměr před použitím nezkalibrují a nepřepínají, co chtějí měřit,“ říká s tím, že až u třetiny teploměrů se při testech ukáže, že jsou k ničemu. Prostě neplní svou základní funkci: neměří přesně.

Nekupujte teploměr bez návodu

Podle něj se proto vyplatí dodržet pár základních pravidel, jak nakupovat a jak zacházet s digitálními teploměry, aby člověk měl hlavně u dětí jistotu, že ví, jakou přesně mají teplotu. U některých nemocí je totiž důležité sledovat hodinu po hodině, jak se křivka teploty vyvíjí.

Co tedy dělat?

1) Už při koupi nahlédněte do krabičky a ujistěte se, že je v ní návod na použití v češtině. Zní to banálně – k čemu návod na použití u teploměru… „Jenže bez něj vám teploměr nikdy nebude měřit přesně, protože každý přístroj je nutné nejdřív zkalibrovat. Na to stačí obvykle podržet nějaké tlačítko po dobu pár sekund, ale bez návodu nezjistíte které,“ říká Vojtíšek. Bez návodu na použití teploměr nikdy nekupujte.

2) Všimněte si ikonek na teploměru – měl by mít přepínání na „home“ a „body“. Někdy slova zastupuje kresba domečku a lidského těla. „Pokaždé je nutné přepnout na to, co chcete měřit. Jinak teplo vyzařuje voda ve vaně nebo místnost a jinak lidské tělo,“ vysvětluje Vojtíšek. Teploměr, který takové přepínání nemá, nekupujte.

3) Před každým použitím nejdřív přístroj zkalibrujte. Tedy podržte tlačítka uvedená v návodu tak, aby se přístroj sám nastavil a připravil ke správnému měření. Bez toho můžete mít odchylku od skutečnosti klidně dva tři stupně. Pokud jste, tak jako já, u svého teploměru návod k použití dávno vyhodili, raději se teploměru zbavte úplně a kupte nový, který návod ke kalibraci mít bude a bude měřit přesně.

Pokud vám to přijde příliš složité, dává Josef Vojtíšek jednoduchou radu: jako nejlepší se totiž ukázaly ty úplně nejlevnější teploměry. Takzvané rychloběžky, které vypadají jako proužky papíru a přikládají se na čelo. Dají se používat buď jen jednorázově, nebo třeba po celý týden, po dobu nemoci a pak putují opotřebované do koše. Ale jeden stojí pětikorunu a měří přesně.

A ještě jedna rada: neřiďte se cenou ani tím, zda teploměr kupujete v lékárně. Ani vysoká cena, ani nákup teploměru v lékárně ještě nezaručí, že bude správně fungovat.

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: Hitem investice? Půda či nemovitost

Hitem investice? Půda či nemovitost

Vitalia.cz: Holčičky trápí záněty, chlapce předkožka

Holčičky trápí záněty, chlapce předkožka

Lupa.cz: EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

120na80.cz: Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Podnikatel.cz: Předsudky v byznysu? Položí vás

Předsudky v byznysu? Položí vás

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

DigiZone.cz: Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Root.cz: Nová strategie zdravotnického e-systému

Nová strategie zdravotnického e-systému

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?