aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum dummy facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning

Mateřské znaménko odstraní laser za pár vteřin

12. 5. 2015

S věkem nám na kůži přibývají různé pihy a drobná znaménka. Někdy je to roztomilé, někdy spíše otravné, ale mávnete nad tím rukou. Jenže tu a tam se z drobného znaménka stane ošklivý výrůstek, měkká bradavička s barvou od bílé po tmavě hnědou, podle pigmentace daného místa. A to už je problém.

Ne, nemyslím teď přímo na možnost zhoubného bujení, i když u kožních útvarů nikdy nevíte a je dobré to zkonzultovat s lékařem. Ale i zdravotně nezávadné znaménko, které vyroste, může pěkně pozlobit. Krom toho, že opravdu nevypadá dobře, často se vyskytne na místech, kde si je snadno můžete poranit a řešit pak krvácení či lokální infekce. Tak co s nimi? Odstranit.

Znaménkům se daří v místech tření

Znaménka a bradavice se množí s narůstajícím věkem bez ohledu na pohlaví, zdravotní stav či životní styl. I když návštěva solárií a pobyt na slunci bez dostatečné ochrany u citlivějších lidí zvyšuje pravděpodobnost výskytu.

Nepříjemně mohou znaménka překvapit ženy v těhotenství. Tělo nabuzené hormony a stimulující růst vyžene do krásy i původně nenápadné pihy, a to často na prsou a v okolí dvorců a bradavek.

Vůbec oblast, kde ženy tlačí kostice a zapínání podprsenky, je častým místem výskytu. Dále pak krk (kvůli řetízkům), podpaží a někdy i oblast genitálu. Zkrátka místa, kde je zvýšené tření. To pak může způsobit i zmiňovaná poranění již vytvořených znamének.

Logicky jsou více ohrožení lidé s nadváhou a ti se světlejším fototypem se sklonem k tvorbě pih. Jelikož se většinou nejedná o prostorově významné útvary, dají se odstranit velmi snadno a téměř bezbolestně. „Na měkké fibromy používáme nejčastěji diatermokoagulaci, tedy spálení elektrickou kličkou, nebo lasery. Zákrok se provádí po lokálním umrtvení a je velmi rychlý. Před odstraněním je ale nezbytná konzultace s lékařem. Jen ten určí, zda se jedná o intradermální névus, bradavičku nebo melanom. V případě nutnosti provedení histologie se útvar musí celý vyříznout. Většina těchto malých měkkých výrůstků ale opravdu souvisí s věkem či hormony a bývá nezhoubná,“ vysvětluje kožní lékařka Jaromíra Janků.

Znaménka

  • Tzv. znaménka či mateřská znaménka a podobné útvary patří mezi místní anomálie kůže, odborně névy (névus naevus). Pigmentové névy mohou být vrozené i získané. Projevují se odchylkou od normální barvy kůže.
  • Přesné určení a posouzení např. před odstraněním patří do ordinace lékaře.
  • Některé névy mohou být v určitých případech východiskem zhoubného pigmentového nádoru – maligního melanomu. Proto by jakékoli změny (svědění, rozšiřování, krvácení, mokvání, nápadné změny barvy apod.) měly být vyšetřeny.

Laser znaménko spálí za několik vteřin

Jedná se o zákrok, který není hrazen ze zdravotního pojištění. Obrátit se můžete na kožní lékaře, je také standardní nabídkou klinik plastické a estetické medicíny. A jak léčba probíhá?

Poté, co vás prohlédne lékař a vyhodnotí, že je možné znaménka ihned odstranit, vám bude tenkou jehlou do místa výskytu aplikována trocha znecitlivující látky. A pak se jde hned na věc. Laser jedno znaménko spálí za několik vteřin. Nepříjemná je tedy vlastně jen injekce a potom zápach páleného masa. Pokud si necháte odstranit najednou např. pět výrůstků, můžete z ordinace odcházet za deset minut.

Několik dní jsou v místě drobné ranky, které je doporučeno ošetřovat vysušujícím pudrem, aby se zabránilo mokvání. Pudrem vás nejspíš vybaví přímo v ordinaci. Postupně se na místě vytvoří stroupek a pod ním nová neporušená kůže. Jen je třeba věnovat pozornost ochraně proti slunci. Daná místa mají sklony ke změnám pigmentace. Krém s vysokým faktorem je tedy nezbytný.

Vyplatí se likvidovat víc znamének naráz

A jaká jsou rizika? Doktorka Janků říká: „Komplikace mohou nastat po každém zásahu. Může se objevit drobné krvácení, místo se zanítí a dojde k infekci. Pravděpodobnost je ale menší než 1%. U jedinců, kteří k tomu mají sklony, se může vytvořit keloidní jizva, tedy vystouplá nad povrch, která je větší než rozsah poranění. I k tomu ale dochází v těchto případech jen výjimečně.“ 

Nepříjemným aspektem je to, že znaménka často vyrostou znovu. Je to tak trochu nikdy nekončící boj. Za odstranění jednoho znaménka zaplatíte podle výběru pracoviště cca 300 – 500 Kč. Nejdražší bývá to první, u dalších cena klesá, proto se vyplatí nechat jich udělat víc. Pokud se pro zákrok rozhodnete, vybírejte ta, která jsou nejvíce vidět a u kterých potenciálně hrozí možnost poranění. Zejména ženy nejspíš rády obětují pár stokorun za hladký krk a dekolt bez výrazných prostorových znamének.

Závěrečné doporučení doktorky Janků: „Zákroku není třeba se bát, rizika jsou minimální. Vždy by ho měl ale provádět zkušený zdravotník, pozor na lasery v kosmetických salónech. A jako u každého zásahu do kůže doporučuji načasování spíše do podzimních a zimních měsíců, abychom předešli nežádoucí pigmentaci.“

Vitalia.cz: Vady očí, o kterých nevíme, jsou nejhorší

Vady očí, o kterých nevíme, jsou nejhorší

120na80.cz: Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Boreliózu nelze žádným testem prokázat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Lupa.cz: Asijská konkurence Netflixu se vyvíjí v Česku

Asijská konkurence Netflixu se vyvíjí v Česku

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

120na80.cz: Jmelí je více léčivé než jedovaté

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Podnikatel.cz: Komunikace firem na Facebooku? Otřes!

Komunikace firem na Facebooku? Otřes!