aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum dummy facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

13. 10. 2016

Tolik se na své dítě těšila a teď je smutná, plačtivá nebo podrážděná. Některé ženy jsou po porodu „jiné“. Nevyzná s v nich okolí a ony samy se nevyznají v sobě. Může za to poporodní blues, deprese, nebo dokonce psychóza. Jak se s těmito stavy vyrovnat?

Vše je v naprostém pořádku, miminko se narodilo zdravé a matka pomalu zapomíná na porodní bolesti. Doma čeká šťastný partner, obrovská kytka, připravená postýlka s nebesy a v nové skříňce voňavé oblečky jako pro panenku. Přesto se necítí šťastná. 

V souvislosti s poporodním obdobím rozlišujeme tři kategorie možných psychických obtíží: poporodní blues, poporodní deprese a poporodní psychózu.

Psychické potíže vznikají nejčastěji po třech týdnech po porodu a přetrvávají několik týdnů i měsíců.  

  • Poporodní blues je nejčastějším a nejméně závažným stavem. Je vázán na časné poporodní období a je charakterizován plačtivostí, smutkem, úzkostí, nápadná bývá zejména dráždivost a labilita nálady. Nejvýraznější bývají tyto symptomy několik dní po porodu, odezní obvykle do dvou týdnů od porodu.
  • Poporodní deprese je již závažnější a déletrvající stav. Emocionální charakteristika je podobná jako u poporodního blues. Bývá přítomná plačtivost, iritabilita, skleslost, smutek, sebeobviňování, pocity frustrace, mohou se objevit i průvodní somatické stížnosti, vyčerpanost, nechutenství, poruchy spánku. V těžších případech se objevují i sebevražedné myšlenky a tendence.
  • Poporodní psychóza je ze tří uvedených stavů nejzávažnější. Jde o vážné psychotické onemocnění s psychotickými příznaky (bludy, halucinace, depresivní stupor), které ohrožuje matku i dítě. 

Jaké jsou příčiny poporodních smutků? 

Za poporodní smutky mohou zejména hormonální změny, především snížená hladina estrogenů. K dalším příčinám patří fyzické vyčerpání a únava, porodní poranění a nedostatek spánku. „Příčiny mohou být i psychologické. Tedy emocionální vypětí spojené s porodem, deprese v anamnéze, zvýšená úzkostlivost a pocity odpovědnosti, partnerské a sexuální problémy. Nebo sociální příčiny. Sem se počítá tlak společnosti na dokonalost matky a mediální obrazy šťastných celebrit naplněných bezproblémovým mateřstvím,“ vyjmenovává klinická psycholožka Petra Menclová.  

Odborná spolupráce:  

PhDr. Petra Menclová, Ph.D.

klinický psycholog a odborný garant Kliniky Meridian

www.klinikameridian.cz

Problémy vyřešte ještě před porodem  

Poporodní psychické potíže se samozřejmě netýkají všech žen, přesto by se na ně měla každá nastávající matka připravit. Zejména neodkládat řešení problémů na pozdější dobu. „Zcela vyloučit riziko vzniku poporodních depresí nelze. Žena však může sama eliminovat faktory, které k nim přispívají. Znamená to především zvýšit svoji informovanost již v období před a v průběhu těhotenství, včasné řešení jakýchkoli psychických obtíží, partnerských a jiných problémů a v neposlední řadě dodržování vyvážené životosprávy,“ říká psycholožka.  

Co pomůže 

Většinou pomůže úprava životosprávy. Ženy v šestinedělí na sebe často nemyslí, špatně se stravují a málo odpočívají. „Kromě úpravy životního stylu je především důležité snažit se maximálně odpočívat a hodně spát. Samozřejmě se zdravě stravovat (například můžete do jídelníčku zařadit superpotraviny) a neomezovat zcela sociální kontakty. Čerstvé maminky by si měly najít chvilku na péči o sebe a svůj partnerský vztah, nevzdávat se veškerých svých zájmů a hlavně nestydět se požádat o pomoc,“ radí psycholožka.  

Pomůže psycholog, psychiatr nebo gynekolog

Pokud se psychický stav v průběhu šestinedělí nezlepší, nebo jde o psychologické příčiny, je vhodné vyhledat odborníka.  

  • Psycholog nabídne erudovanou psychodiagnostiku a vhodnou psychoterapii.
  • Ovšem závažnější či více biologicky podmíněné deprese patří do rukou zkušeného psychiatra, který zvolí adekvátní farmakologickou léčbu. V současné době jsou k dispozici antidepresiva, jejichž hladiny jsou v plazmě dítěte kojeného matkou, jež je užívá, téměř nedetekovatelné (např. sertralin).
  • Hormonální aspekty poporodní deprese lze současně konzultovat a řešit s gynekologem.

„Rozhodně je nutné kontaktovat odborníka v případě, že duševní stav maminky narušuje její běžné fungování, péči o dítě, objeví-li se sebevražedné myšlenky. Rovněž v případě, že se stav nelepší či má maminka tendenci situaci „řešit“ pomocí svévolně užívaných léků či alkoholu. V každém případě platí, že má-li novopečená maminka jakékoli pochybnosti o svých psychických obtížích, měla by konzultovat situaci s odborníkem a nenechat stav rozvinout a progresovat s ohledem na sebe, dítě i širší okolí,“ varuje Petra Menclová.

Homeopatie 

U poporodního blues je jedním z možných léků, který v praxi funguje nejčastěji, Sepia officinalis 15CH.

Užívejte dvakrát až třikrát denně pět granulí, ideálně po dobu celého šestinedělí, doporučuje homeopat.

Integrovaný přístup tradiční čínské medicíny

Poporodní pokleslé nálady mnohokrát pomůže vyřešit Tradiční čínská medicína (TČM). Nejde o alternativu ke klasické léčbě, ale velmi účinně s ní může být integrována. K jejím výhodám patří, že řeší problémy komplexně. 

„Starobylé texty za největší příčinu poporodních smutků považují nedostatek vitálních substancí – především krve. „Krev vše živí.“ A živí také naši mysl – ducha. Růst plodu, ztráta krve při porodu, kojení: tím vším maminka krev ztrácí. Právě proto jsou režimová opatření jako dostatek odpočinku, sladění rytmu maminky s rytmem děťátka a správná, dostatečná výživa, tak nesmírně důležité,“ doplňuje vedoucí lékařka Kliniky Meridian Štefánia Ebenová a dodává:

„Například bezprostředně po porodu, k rychlejší regeneraci, klasicky podáváme slepičí polévku vařenou s bylinkami a červeným vínem. Někdy to ale nestačí – nároky na „novopečenou“ maminku jsou skutečně velké. Tu dokáže nesmírně efektivně pomoci tradiční bylinná léčba – směsi na „velké doplnění“ dodají do organizmu vše, co je zapotřebí. Akupunktura potom dokáže efektivně uvolnit napětí a smutky tam, kde už blues přechází v depresi, rozproudí energii a pomůže tak zvládnout stavy velké únavy nebo nespavost. TČM tak dokáže velice přirozeně uvolnit a vrátit skrze spokojenou maminku radost celé rodině.“

120na80.cz: Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Zeleninové jogurty prý budou hit

Zeleninové jogurty prý budou hit

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Komunikace firem na Facebooku? Otřes!

Komunikace firem na Facebooku? Otřes!

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

120na80.cz: Jmelí je více léčivé než jedovaté

Jmelí je více léčivé než jedovaté