aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum dummy facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning

Superpotraviny nemusí být vždy super

5. 10. 2016

Přestože jsou dnes superpotraviny vnímány jako symbol zdravého životního stylu, ne všechny jsou stejně kvalitní a poskytují stejné množství cenných látek. Záleží na způsobu pěstování, skladování i dovozu.

Bez správného pěstování, skladování a šetrného dovozu totiž i ta sebelepší superzdravá potravina ztrácí své „super“ vlastnosti. „Pro uchování co nejvyššího množství zdraví prospěšných látek by superpotraviny měly být podávané v raw kvalitě,“ říká Jan Petr ze společnosti Vitalvibe, která působí v oblasti zdravé výživy.

Mnozí si myslí, že všechny superpotraviny jsou stejně kvalitní. To ale není pravda. Jaký vliv má způsob pěstování, způsob skladování či dovoz na kvalitu superpotravin?

Určitě, všechny tyto faktory mají na kvalitu superpotravin vliv a opomenutím byť jednoho z nich může potravina ztratit ze svých „super“ vlastností. Důraz je proto kladen na to, aby při pěstování nebyly používány žádné pesticidy, umělá hnojiva či jiné chemické látky. To potravinám umožňuje, aby si zachovaly vysokou hladinu nutričně žádoucích látek.

Kvalitu superpotravin ovlivňuje i způsob skladování. Dodržením správných stálých teplot a dostatečným větráním jsou potraviny chráněny například proti plísním.

Rovněž během přepravy musí být zachovány stejné podmínky jako u skladování. Superpotraviny navíc bývají často dováženy ze zemí, kde nepanují přísná pravidla pro jejich pěstování jako v Evropě. V Asii či Jižní Americe se například v zemědělství používají hnojiva, která nemusejí splňovat všechny předpisy. Dovážené superpotraviny tak mohou obsahovat zbytky pesticidů či jiných, zdraví škodlivých látek.

Z tohoto důvodu je důležitý samotný výběr dodavatele a způsobu přepravy, kdy s ohledem na životní prostředí upřednostňujeme námořní dopravu před leteckou. Nesmí se podcenit ani správný způsob zpracování. Pro uchování co nejvyššího množství zdraví prospěšných látek by superpotraviny měly být podávané v raw kvalitě, tedy tepelně upravované do maximálně 42 °C.

V České republice je možné pozorovat vzrůstající zájem o superpotraviny. Po kterých z nich je největší poptávka a proč?

Nejznámější superpotravinou je určitě kustovnice čínská. Říká se jí ovoce štěstí nebo rostlina dlouhověkosti pro její vysoký obsah antioxidantů. Další oblíbenou superpotravinou jsou chia semínka, které nejenže obsahují vysoký obsah esenciálních aminokyselin, ale zároveň podporují trávení. Určitě bych zmínil i konopná semínka, jež patří mezi původně české plodiny. O konopných semínkách se traduje, že kdyby člověk měl přežít jenom na jedné potravině, byla by to právě tato semínka. Obsahují totiž všechny základní živiny v tom správném poměru. Mají velké množství omega-3 mastných kyselin a navíc skvěle chutnají.

Dá se říci, která superpotravina je nejvíce super?

To se asi říci nedá. Vždy záleží na množství, konkrétní situaci, zdravotním stavu a psychickém rozpoložení člověka. Každé jídlo může být lékem, zároveň může být ve velkém množství pro náš organismus nevhodné, a to platí i u superpotravin – všeho s mírou. Výjimkou je již zmiňované konopné semínko. Je neutrální a výživné, lehké, a dá se říci, že je vhodné opravdu pro každého.

O jaké potraviny jde?

Mezi superpotraviny se řadí nejrůznější semínka. Například lněná, dýňová, slunečnicová, konopná a další.

Patří sem například chia semínka, kustovnice čínská neboli goji, merlík čilský – quinoa, kakaové boby, matcha čaj… Některé superpotraviny rostou běžně i u nás.

K superpotravinám se řadí i tzv. zelené potraviny.

Jsou tedy superpotraviny v bio kvalitě základem zdravého stravování, respektive životního stylu?

Základem je, aby člověk jedl pestrou a vyváženou stravu, nejlépe ze svých vlastních zdrojů nebo od farmáře v bio kvalitě. Moderní člověk ale často tyto zdroje nemá k dispozici nebo zkrátka v dnešní uspěchané době na kvalitu jídla tolik nehledí a hledá pouze rychlý zdroj energie.

Superpotraviny mohou být v tomto případě ideálním řešením pro doplnění žádoucích živin, které pomáhají v boji proti únavě, stresu či jiným civilizačním chorobám. Nepotřebujeme přitom superpotraviny konzumovat po kilech. Bohatě postačí malá hrstička, kterou si dáme každý den, nebo když máme chuť a tělo si o přísun látek říká.

Co jsou vlastně superpotraviny? Podle čeho se pod tuto kategorii potraviny řadí?

Supepotraviny jsou potraviny, které obsahují velké a zároveň koncentrované množství vitamínů a minerálů. Ty se v superpotravinách vyskytují v přirozené formě, což činí superpotraviny velice dobře vstřebatelné pro naše tělo.

Pod tuto kategorii se nejčastěji řadí exotické potraviny jako chia semínka či kakaové boby, často rostoucí na těžko dostupných místech naší planety.

Superpotravinami můžeme nazvat ale i řadu základních potravin, jakou je obyčejná červená řepa nebo borůvky nasbírané v lese.

V čem jsou tedy superpotraviny lepší než běžně kupovaná strava? V čem se odlišují?

Pro většinu lidí je v současnosti zdrojem surovin běžná supermarketová strava, často průmyslově zpracovaná, chemicky hnojená či jinak chemicky ošetřovaná. Tyto potraviny ale díky nešetrnému zacházení ztrácejí na chuti i kvalitě, což souvisí s úrodností půdy, která je dnes vyčerpaná a neobsahuje příliš mnoho minerálů. To vše má za následek velký úbytek živin ve stravě moderního člověka.

Superpotraviny se od běžně kupované stravy odlišují především vyšší koncentrací a komplexním složením různých zdraví prospěšných látek, jakými jsou vitamíny, minerály, antioxidanty, enzymy, aminokyseliny a stopové prvky.

Zdroj: TZ www.vitalvibe.eu

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Drahé i levné. Tyhle potraviny nosili na charitu

Drahé i levné. Tyhle potraviny nosili na charitu

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: 10 nejlepších aplikací s otevřenými daty

10 nejlepších aplikací s otevřenými daty

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Zeleninové jogurty prý budou hit

Zeleninové jogurty prý budou hit

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka