aktualita arrow bulb calendar comment comment_forum dummy facebook galerie hamburger lock more plus pricetag rss search sidebartoggle time gplus rozhovor test twitter linkedin video warning

Využijte léčivé vlastnosti měsíčku

Autor: Flickr /, podle licence: CC BY-SA 2.0
23. 8. 2016

Měsíček lékařský je léčivka s nádherným žlutooranžovým květem. Ve zplaněné formě ji můžeme najít i ve volné přírodě, obvykle se však pěstuje.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je nenáročná rostlina, takže péči o ni zvládnou i méně zkušení zahradníci. Pokud ji nechcete nebo nemůžete pěstovat a zpracovat sami, žádný problém – léčivá bylina je k mání i v mnoha přípravcích z lékárny.

Léčivé účinky květu měsíčku

Nejléčivější částí této rostliny je květ, který můžeme trhat od konce června do poloviny září. Měsíčkové květy si můžeme také zakoupit v bylinkářstvích.

Květy můžeme sušit, zamrazit, naložit do lihu, vína či oleje.

Co obsahuje květ měsíčků

Květy této rostliny jsou cenným zdrojem flavonoidů, slizu, karotenoidů, saponinů, hořčiny calenden, kyseliny salicylové, vitaminu C, pryskyřice, seskviterpenu calendinu.

Měsíček povzbuzuje činnost žlučníku, jater, slinivky, dále je vhodný při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, zánětech střev, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě.

Příznivě ovlivňuje krevní systém, činnost srdce, působí antibioticky (hojí vnitřní i vnější záněty), rozpouští hleny, upravuje menstruaci, snižuje krevní tlak.

Můžeme ho rovněž používat jako mírné sedativum (zklidňuje a ovlivňuje odolnost nervové soustavy). Zevně hojí a regeneruje pokožku, léčí oční záněty, záněty dutiny ústní.

Měsíčkové receptury a tipy

V následujících receptech je uvedeno množství pro čerstvé květy měsíčku lékařského.

Měsíčkový čaj

 • Potřebujeme: 1 lžičku květů měsíčku, 2 dl vroucí vody
 • Postup: Květ zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak řádně přecedíme a můžeme popíjet. Čaj pijeme 3× denně po dobu 20 dní.

Měsíčkový čaj můžete koupit již hotový, slouží coby podpůrný prostředek při lehkých žaludečních obtížích a nechutenství, při mírných zánětlivých onemocněních kůže a při drobných poraněních (obklady, koupele), má protizánětlivý účinek.

Měsíčkové kapičky

 • Potřebujeme: 1 lžíci květů měsíčku, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
 • Postup: Květy zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a užíváme 3× denně 30 kapek po dobu 20 dnů.

Měsíčkový obklad

Na ekzémy, lupénku, mykózy, akné a zanícenou pokožku.

 • Potřebujeme: 6 lžic květů, plátýnko
 • Postup: Květy nasekáme paličkou, vzniklou směs přiložíme na postižené místo, zabalíme plátýnkem a vše necháme 30 minut působit. Tuto proceduru provádíme denně po dobu týdne.

Regenerační pleťové tonikum z měsíčku

 • Potřebujeme: 4 lžíce květů měsíčku, 3 dl 60% lihu
 • Postup: Květy zalijeme alkoholem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat, denně důkladně protřepáváme. Potom scedíme a nalijeme do skleněné nádoby, dobře uzavřeme a skladujeme nejlépe v ledničce. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl převařené vody dáváme 1 polévkovou lžíci základní tinktury.

Měsíčkové kloktadlo na bolavé dásně a krk

 • Potřebujeme: 2 lžíce květu měsíčku, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 20 minut louhovat. Poté přecedíme a vzniklým čajem si 4–5× denně kloktáme.

Měsíčkový regenerační olej

Je vhodný na křečové žíly, hemoroidy, mykózy, spáleniny a kožní neduhy.

 • Potřebujeme: 4 lžíce měsíčkových květů, 0,5 litru panenského olivového oleje, 1 lžičku lihu
 • Postup: Květy zalijeme olejem (musí být úplně ponořené), přidáme líh, zamícháme a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, hotový olej nalijeme do lahve a uschováme v lednici.

Měsíčkový olej je v nabídce lékáren i online lékáren, jeho využití je díky vlastnostem měsíčku lékařského skutečně pestré. Vně se olej používá například na spáleniny, vyrážky, bércové vředy a kožní ekzémy. Má výrazný protizánětlivý účinek. Zvláčňuje kůži a je velmi vhodný na pooperační jizvy. Často je používaný na křečové žíly a kožní alergie.

Vybrat si můžete i měsíčkový olej speciálně určený dětem, pomůže jak s běžnou péčí o jemnou pokožku, tak třeba v případě opruzenin.

Měsíčková mast

 • Potřebujeme: 150 g kokosového oleje, 2 lžíce květů měsíčku, 1 lžičku lihu
 • Postup: Kokosový olej rozpustíme a jak začne bublat, přisypeme do něj měsíček. Vše necháme 3 minuty provařit. Poté odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a vše řádně přešleháme ručním šlehačem. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Můžeme si ji uskladnit v menších krabičkách v mrazáku a používat dle potřeby.

V lékárně si můžete vybrat z řady měsíčkových mastí, pro své ochranné, zklidňující a regenerační účinky jsou ideální pro běžné ošetření pokožky, k regeneraci namáhané pokožky a k masážím jizev, hodí se také k ošetření pokožky při křečových žilách a bércových vředech.

Bylinková mast

Na kožní neduhy, křečové žíly i hemoroidy.

 • Potřebujeme: 150 g kokosového oleje, 1 lžičku měsíčku, 1 lžičku levandule, 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku přesličky, 1 lžičku majoránky, 1 lžičku lihu
 • Postup: Kokosový olej rozpustíme a jak začne bublat, přisypeme do něj léčivky. Vše necháme 3 minuty provařit. Poté odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a vše řádně přešleháme ručním šlehačem. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Můžeme si ji uskladnit v menších krabičkách v mrazáku a používat dle potřeby.
Podnikatel.cz: Komunikace firem na Facebooku? Otřes!

Komunikace firem na Facebooku? Otřes!

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Holčičky trápí záněty, chlapce předkožka

Holčičky trápí záněty, chlapce předkožka

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Vady očí, o kterých nevíme, jsou nejhorší

Vady očí, o kterých nevíme, jsou nejhorší

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

120na80.cz: Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen